  • Mfr # BT50BER20150M
  • Zoro # G3773209
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shank Type
Taper
Dimension Type
Fractional Inch
Taper Size
BT50
Overall Length
251.80 mm
Collet Series
ER20
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BT50BER20150M
Country of Origin
Slovenia
Dimensions
Dimension Type
Fractional Inch
Taper Size
BT50
Overall Length
251.80 mm
Shank Dia.
5/8 in
Nose Dia.
1.0600 in
Bore Depth
37.00mm
Nut Dia.
35.00mm
Shank Thread Size
M24
Hole Dia.
5/8"
Tool Depth
2"
Shank Diameter
0.63 in
Details
Item
Collet Chuck
Shank Type
Taper
Collet Series
ER20
Min. Collet Capacity
0.0200"
Max. Collet Capacity
0.5000"
Projection
150 mm
Coolant Fed
Coolant Through
Standards
DIN 6499, JIS B 6339
Features
Grip 2:1
ANSI Code
BT50BER20150M
Compatible with Product Type
Cutting Tools
For Shank Type
Cylindrical
Application
Drilling
Number of Coolant Holes
2
Shank Type - Machining
Cylindrical
Balanced to RPM
25,000 RPM
Cutting Direction
Neutral
Coolant Supply
Coolant Through
Description
Collet Chuck, Taper Size BT50, Min. Collet Capacity 0.0200 In., Max. Collet Capacity 0.5000 In., Projection 150 mm, ER20