  • Mfr # CV40BHPVTT32M400
  • Zoro # G3557590
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Taper Size
CV40
Hole Dia.
32.00mm
Projection
101.60mm
Coolant Fed
Coolant Through
Series
CV40
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CV40BHPVTT32M400
Country of Origin
Slovenia
Dimensions
Taper Size
Hole Dia.
32.00mm
Shank Dia.
44.00mm
Nose Dia.
44.00mm
Overall Length
169.85mm
Tool Depth
51mm
Details
Item
Shrink Fit Tool Holder and Adapter
Projection
101.60mm
Coolant Fed
Coolant Through
Series
List Number
CV40BHPVTT32M400
For Use With
Carbide and HSS Tools
Max. Speed
15,000 RPM
Features
Balanceable, End Axial Adjustment
Balanced to RPM
G 6.3@15000 rpm
Compatible with Product Type
Carbide and HSS Cutting Tools
Standards
ISO, ANSI, ANSI B5.50
Measurement System
Metric
Description
Shrink Fit Tool Holder and Adapter, Hole Dia. 32.00mm, Taper Size CV40, Shank Dia. 44.00mm, Projection 101.60mm, Nose Dia. 44.00mm, Coolant Fed Coolant Through, Balanced to RPM G 6.3@15000 rpm, For Use With Carbide and HSS Tools, Series CV40