  • Mfr # HSK63AHC08150M
  • Zoro # G3581363
Key Features
Taper
HSK63A
Series
CV40
Bore Dia.
63.00mm
Nose Dia.
27.64mm
ANSI Number
HSK63AHC08150M
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HSK63AHC08150M
Country of Origin
Slovenia
Dimensions
Bore Dia.
63.00mm
Nose Dia.
27.64mm
Hole Dia.
8.00mm
Overall Length
181.90mm
Tool Depth
27.00mm
Shank Dia.
8.00mm
Taper Size
HSK63
Mounting Length
27.00mm
Details
Taper
HSK63A
Series
CV40
Item
Hydraulic Chuck
ANSI Number
HSK63AHC08150M
Projection
150.00mm
Standards
DIN 69893
Shank Type - Machining
Cylindrical
Features
Side Axial Adjustment
Balanced to RPM
G 2.5@25000 rpm
Style
Standard HP Line
For Use With
HSK63 Shank Tools
Description
Hydraulic Chuck, Shank Type - Machining Cylindrical, Hole Dia. 8.00mm, HSK63, Shank Dia. 8.00mm