  • Mfr # HSK63CHC10065M
  • Zoro # G3753362
Taper
HSK63C
Bore Dia.
63.00mm
Series
ERK
Nose Dia.
29.70mm
ANSI Number
HSK63CHC10065M
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HSK63CHC10065M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Bore Dia.
63.00mm
Nose Dia.
29.70mm
Shank Dia.
10.00mm
Tool Depth
31.00mm
Overall Length
96.90mm
Taper Size
HSK63
Hole Dia.
10.00mm
Mounting Length
31.00mm
Details
Taper
HSK63C
Item
Hydraulic Chuck
Series
ERK
ANSI Number
HSK63CHC10065M
Shank Type - Machining
Cylindrical
Standards
DIN 69893
Balanced to RPM
G 6.3@15000 rpm
Projection
65.00mm
Features
Side Axial Adjustment
For Use With
HSK63 Shank Tools
Style
Standard HP Line
Description
Hydraulic Chuck, Shank Type - Machining Cylindrical, Hole Dia. 10.00mm, HSK63, Shank Dia. 10.00mm