  • Mfr # SS200TT04150M
  • Zoro # G3560153
Key Features
Taper Size
SS200
Hole Dia.
4.00mm
Projection
75.00mm
Coolant Fed
Coolant Through
Series
BT30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SS200TT04150M
Country of Origin
Slovenia
Dimensions
Taper Size
SS200
Hole Dia.
4.00mm
Shank Dia.
20.00mm
Nose Dia.
9.00mm
Overall Length
150.00mm
Tool Depth
15.00mm
Details
Item
Shrink Fit Tool Holder and Adapter
Projection
75.00mm
Coolant Fed
Coolant Through
Series
BT30
For Use With
Carbide and HSS Tools
List Number
SS200TT04150M
Features
Axial Adjustment - End
Balanced to RPM
G 6.3@15000 RPM
Compatible with Product Type
Carbide and HSS Cutting Tools
Standards
ANSI, ISO, JIS B 6339
Description
Shrink Fit Tool Holder and Adapter, Hole Dia. 4.00mm, Taper Size SS200, Shank Dia. 20.00mm, Projection 75.00mm, Nose Dia. 9.00mm, Coolant Fed Coolant Through, Balanced to RPM G 6.3@15000 RPM, For Use With Carbide and HSS Tools, Series BT30