  • Mfr # PSC63S50080M
  • Zoro # G3945311
Key Features
Nose Dia.
63.00mm
Projection
80.00mm
Taper Size
Overall Length
118.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PSC63S50080M
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Nose Dia.
63.00mm
Taper Size
PSC63
Overall Length
118.00mm
Shank Length
38.00mm
Mount Taper Size
Details
Item
Taper Shank Tool Holder
Projection
80.00mm
Coolant Fed
Coolant Through
Standards
ISO 26623
Adapter Type
Taper
Product Type
Taper Shank Tool Holder
Description
Taper Shank Tool Holder, Taper Size PSC63, Adapter Type Taper, Projection 80.00mm, Coolant Fed Coolant Through, Nose Dia. 63.00mm