  • Mfr # PSC63S63100M
  • Zoro # G3944891
Key Features
Projection
100.00mm
Taper Size
PSC63
Nose Dia.
63.00mm
Overall Length
138.00mm
Standards
ISO 26623
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PSC63S63100M
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Taper Size
PSC63
Nose Dia.
63.00mm
Overall Length
138.00mm
Shank Length
38.00mm
Mount Taper Size
Details
Item
Taper Shank Tool Holder
Projection
100.00mm
Standards
ISO 26623
Adapter Type
Taper
Coolant Fed
Coolant Through
Product Type
Taper Shank Tool Holder
Description
Taper Shank Tool Holder, Taper Size PSC63, Adapter Type Taper, Projection 100.00mm, Coolant Fed Coolant Through, Nose Dia. 63.00mm