  • Mfr # XL-C-1.1N-110-120V
  • Zoro # G2389281
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Nozzle
Integral
Cover Material
Zinc Diecast
Dryer Activation
Automatic
Dry Time
8 sec
Amps
11.3/12.2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
XL-C-1.1N-110-120V
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
12 45/64 in
Depth
6 45/64 in
Width
Overall Height
Overall Depth
6 3/4 in
Overall Width
Details
Item
Hand Dryer
Nozzle
Integral
Cover Material
Zinc Diecast
Dryer Activation
Automatic
Color
Silver
Dry Time
8 sec
Amps
11.3/12.2
Voltage
110 to 120V AC
ADA Compliant
No
Sound Level dB
68 to 76
Mounting
Surface
Air Flow Rate
19,000 lfm
Features
Green Environmental Attribute
Applicable to LEED Criteria
Watts
Max. Air Temp.
135 Degrees F
Green Certification or Other Recognition
Environmental Transparency Through EPD (Environmental Product Declaration)
Finish
Chrome Plated
Standards
ADA Compliant, EPD Certified, Green Product Certified, GSA, HPD Certified, UL
Includes
Tamper Proof Wrench
Product Type
Hand Dryer
Maximum Air Temperature
135 Degrees F
Current
12.2 A
Mount Type
Surface
Nozzle Style
Intregal
Wattage
1,450 W
Heat Setting Levels
High, Low, Medium
Sound Level
59 to 67 dBA
Compatible with HEPA Filter
No
Includes HEPA Filter
Description
Hand Dryer, Dry Time 8 sec, Cover Material Zinc Diecast, ADA Compliant No, Sound Level 59 to 67 dBA, Voltage 110 to 120V AC, Heat Setting Levels High, Low, Medium, Compatible with HEPA Filter No, Includes HEPA Filter No, Dryer Activation Automatic, Nozzle Style Intregal, Mount Type Surface, Finish Chrome Plated, Standards ADA Compliant, EPD Certified, Green Product Certified, GSA, HPD Certified, UL, Includes Tamper Proof Wrench, Air Flow Rate 19,000 lfm, Maximum Air Temperature 135 Degrees F