  • Mfr # XL-C-H-110-120V
  • Zoro # G2389220
Amps
11.3/12.2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
XL-C-H-110-120V
Depth
6 45/64 in
Amps
11.3/12.2
Voltage
110 to 120V AC
Sound Level dB
68 to 77
Standards
ADA Compliant, EPD Certified, Green Product Certified, GSA, HPD Certified, UL
Finish
Chrome Plated
Includes
Tamper Proof Wrench
Features
Compatible with HEPA Filter
Yes
Sound Level
65 to 75 dBA
Wattage
1,450 W
Current
12.2 A
Heat Setting Levels
High, Low, Medium
Includes HEPA Filter
Yes
Description
Hand Dryer, Dry Time 8 sec, Cover Material Zinc Diecast, Color Silver, ADA Compliant No, Sound Level 65 to 75 dBA, Voltage 110 to 120V AC, Heat Setting Levels High, Low, Medium, Compatible with HEPA Filter Yes, Includes HEPA Filter Yes, Dryer Activation Automatic, Nozzle Style Intregal, Mount Type Surface, Finish Chrome Plated, Standards ADA Compliant, EPD Certified, Green Product Certified, GSA, HPD Certified, UL, Includes Tamper Proof Wrench, Air Flow Rate 19,000 lfm