  • Mfr # SFR188ZZA3MC3SRL
  • Zoro # G2402760
/ea
Key Features
Type
Flanged, Shielded
Material
Stainless Steel
Bore Dia.
0.25 in
Outside Dia.
0.5 in
Width
0.1875 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SFR188ZZA3MC3SRL
Country of Origin
Japan
Dimensions
Bore Dia.
0.25 in
Outside Dia.
0.5 in
Width
0.1875 in
Flange Dia. (In.)
0.547 in
Flange Dia. (mm)
13.89 mm
Outside Diameter
1/2 in
Bore Diameter
1/4 in
Flange Thickness
0.045 in
Fillet Radius
0.0059 in
Flange Diameter
0.547 in
Outer Ring Width
0.188 in
Details
Type
Flanged, Shielded
Material
Stainless Steel
Lubrication
Grease
Item
Miniature Ball Bearing
Max. RPM
40,000 RPM
Static Load Capacity (Lb.)
99 lb
Dynamic Load Capacity (Lb.)
243 lb
Temp. Range (F)
-40 Degrees to 302 Degrees F
Shield Material
Steel
Cage Material
Steel
Lubricant Material
Grease
Includes Retaining Ring
No
Maximum Temperature
302 Degrees F
Finish
Chrome Plated
Dynamic Radial Load Capacity
242.81 lbf
Bearing Industry Number
188
Static Radial Load Capacity
98.47122 lbf
Retaining Ring Groove
No
Minimum Temperature
-40 Degrees F
System of Measurement
Inch
Cage Type
Ribbon
Closure
Double Shielded
Ring Material
Flange Type
Flanged
Maximum Speed
560,112 RPM
Description
Miniature Ball Bearing, Bearing Industry Number 188, Bore Diameter 1/4 in, Closure Double Shielded, Outer Ring Width 0.188 in, Outside Diameter 1/2 in, Ring Material Stainless Steel, System of Measurement Inch, Cage Material Steel, Cage Type Ribbon, Dynamic Radial Load Capacity 242.81 lbf, Fillet Radius 0.0059 in, Finish Chrome Plated, Flange Diameter 0.547 in, Flange Thickness 0.045 in, Flange Type Flanged, Includes Retaining Ring No, Lubricant Material Grease