  • Mfr # FM-J.10AVSE
  • Zoro # G4608055
/ea
Key Features
Drive Size
3/8 in
Size
10mm
Finish
Insulated
Overall Length
1 11/16 in
SAE or Metric
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FM-J.10AVSE
Country of Origin
France
Dimensions
Drive Size
3/8 in
Size
10mm
Overall Length
1 11/16 in
Socket Sizes
10mm
Socket Depth
Standard
Socket Size
10 mm
Details
Item
Insulated Socket
Finish
Insulated
SAE or Metric
Metric
Number of Points
12
Tether Capable
Tether Capable
Features
For Manual Use; For Working on Live Components Up to 1000V AC and 1500 DC
Socket Type
Material
Alloy Steel
Standards
Up To 1000V AC or 1500DC
Drive Type
Hand
Output Type
12 pt
Measurement Type
Impact Rated
No
Tether Style
Tether Ready
No
Socket Shape
12-Point
Voltage Rating
1,000 V AC, 1,500 V DC
Yes
Product Type
Insulated Socket
Tether Status
Not Tether Capable
Impact Rated Status
Not Impact Rated
Includes Insulation
Description
This FACOM 3/8" Drive, 10mm 12 pt Metric Socket is a must-have for working on live components up to 1000V AC and 1500 DC. Designed for manual use, this socket will allow you to work on live components without the need of an external power source. It has a alloy steel construction with insulation coating to ensure your safety. The socket measures 1 11/16 in. in length and is designed for 3/8" drive size wrenches. With 12 pt sockets, it comes in sizes of 10mm. The FACOM Insulated Socket will give you peace of mind while performing maintenance tasks on your car or equipment.