  • Mfr # 6MHM75100D40
  • Zoro # G7594606
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Aluminum
For Use With
15 Series, 40 Series, 45 Series
Series
Finish
Lacquer
Overall Height
464 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
6MHM75100D40
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Height
464 mm
Width (In.)
3 45/64 in
Overall Width
100 mm
Fastener Thread Length
12 mm, 16 mm, 25 mm
Mounting Hole Diameter
5.3 mm, 9 mm
Fastener Thread Size
M4, M8
Overall Length
634 mm
Details
Item
Monitor Mount
Material
Aluminum
For Use With
Series
Finish
Lacquer
Color
Black/Gray
Standards
CFM Certified, POP Certified, REACH Certified, RoHS Certified
Monitor Mounting Type
5-Way Positioning Arm
For Profile Type
Single
Product Type
Monitor Support 5-Axis
Includes Fasteners
Yes
Rotation
90 Degrees
Compatible Brand and Series
Fath, 15 Series, Fath, 40 Series, Fath, 45 Series
Number of Mounting Holes
7
Includes
System of Measurement
Inch, Metric
Projection
560 mm, 634 mm
Adjustability
Rotate
Description
Monitor Support, Aluminum, Lacquer, Overall Height 464 mm, Overall Length 634 mm, Overall Width 100 mm, Fastener Thread Size M4, M8, Mounting Hole Diameter 5 mm, 9 mm, 90 Degrees , Monitor Mounting Type 5-Way Positioning Arm, Adjustability Rotate, Fastener Thread Length 12 mm, 16 mm, 25 mm, Black/Gray, Number of Mounting Holes 10, Includes Fasteners Yes