  • Mfr # 40AC7925
  • Zoro # G1391555
/ea
Key Features
Material
Plastic
For Use With
40 Series Extrusions
Type
End Cap
Series
40 Series
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
40AC7925
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
40mm
Height (In.)
40mm
Width (In.)
1 37/64 in
Overall Width
40 mm
Overall Height
40 mm
Overall Length
40 mm
For Slot Width
8.2 mm
Details
Item
Endcap
Material
Plastic
For Use With
40 Series Extrusions
Type
Series
40 Series
Finish
Plain
System of Measurement
Metric
Product Type
Compatible Brand and Series
40 Series, Faztek
For Profile Type
Single
Color
Black
Includes
Molded Push-In Stem
Includes Fasteners
No
Description
End Cap, Unfinished, 40 Series, Overall Height 40 mm, Overall Width 40 mm, Overall Length 40 mm, Metric, Black, For Slot Width 8.13 mm, Plastic, Includes Fasteners No, Offset Not Applicable, For Profile Type Single, Number of Mounting Holes 1, Compatible Brand and Series 40 Series, Faztek, Includes Molded Push-In Stem