  • Mfr # 13FT9000-96
  • Zoro # G2580575
/ea
Key Features
Length
96 in
Width (In.)
1.0 in
Type
Square, Boltless
Material
Aluminum 6063-T6
Finish
Anodized
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
13FT9000-96
Country of Origin
France
Dimensions
Length
96 in
Width (In.)
1.0 in
Height (In.)
1.0 in
Nominal Length
8 ft
Overall Length
96 in
Profile Width
1 in
Wall Thickness
1/16 in
Profile Height
1 in
Flange Height
1 in
Details
Type
Square, Boltless
Material
Aluminum 6063-T6
Finish
Anodized
Extrusion Texture
Smooth
Number of Open Slots
0
0.26 lb/ft
Item
Square Tube Profile
Series
13 Series
Yield Strength
25,000 psi
Extrusion Profile
Square
Rail Profile
Single
System of Measurement
Inch
Extrusion Type
Square
Tube Profile Type
Color
Silver
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Product Type
Square Tube Profile
Framing Type
Press-Fit
Description
Square Tube Profile, Square Tube Profile, Profile Height 1 in, Wall Thickness 1/16 in, Slot Width Not Applicable, Flange Height 1 in, Silver, Anodized, Aluminum, Nominal Length 8 ft, 13 Series, Inch, Overall Length 96 in, Profile Width 1 in, Yield Strength 25,000 psi, Number of Open Slots 0, Framing Type Press-Fit, Tube Profile Type Square, Resistance Properties Corrosion Resistant