  • Mfr # 15QE1515L-65
  • Zoro # G221669243
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
15QE1515L-65
Country of Origin
United States
Description
T-Slot Profile, Inch, Quad, Clear, Weight per Unit Length 1.11 lb-ft, Bore Diameter 17/64 in, Extrusion Texture Smooth, Nominal Length 65 in, Aluminum, Number of Open Slots 4, Profile Height 1 1/2 in, Profile Width 1 1/2 in, Overall Length 65 in, 15 Series, Square, Slot Width 0.32 in, Yield Strength 25,000 psi, Relative Profile Weight Lite, Slot Location Adjacent-Sides, Finish Anodized, Corrosion Resistant, Temper T6