  • Mfr # 304GC-024
  • Zoro # G2725441
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Supervised
Standards
CSFM, cULus, UL Listed, ULC Listed
Mounting
Wall
Voltage
24
Standby State (mA)
0.15 mA
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
304GC-024
Country of Origin
United States
Dimensions
Length (In.)
7 15/16 in
Width
7.9"
Depth
8.50"
Overall Width
8 in
Overall Height
12 1/2 in
Overall Depth
8 1/2 in
Details
Item
Speaker with Amplifier
Type
Supervised
Standards
Mounting
Wall
Voltage
24
Standby State (mA)
0.15 mA
Alarm Current
0.7
Amps AC
0.7 A
Peak Output (dBA)
108 dBA
For Use With
UTM
Standby Current (uA)
0.15 uA
Finish
Gray, Powder Coated Paint
Ambient Temp. Limits (F)
-40 Degrees to 150 Degrees F
Application
Music/Paging System, Public Address System
NEMA Rating
NEMA 3R
Driver Configuration
1-Way
Mounting Style
Surface Mount
Housing Material
Aluminum
Output Wattage - RMS
15 W
Housing Color
Gray
IP Rating
IP54
Output Wattage - Peak
15 W
Power Style
Powered
Sensitivity
118 dB
Power Voltage
24V DC