  • Mfr # 154XST-S12-24C
  • Zoro # G4793962
Key Features
Color
Clear
Lamp Type
Strobe Tube
Power Source
Wire
Lamp Life
10,000 hr
Lens Material
Glass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
154XST-S12-24C
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
9 1/4 in
Overall Diameter
5 19/32 in
Diameter
5 1/2 in
Width
5 1/2 in
Depth
Footprint Diameter
Overall Depth
8 3/16 in
Details
Item
Strobe Light
Color
Clear
Lamp Type
Strobe Tube
Power Source
Wire
Lamp Life
10,000 hr
Lens Material
Glass
Flashes per Minute
80
Housing Material
Aluminum
Standards
CSFM Approved, cUL Listed, cULus Listed, Marine Rated, UL Listed
Features
Conformal Coated PCBA
Voltage
24V DC
Green Environmental Attribute
Does Not Contain Methylene Chloride
Current Drawn
0.6A DC
Operating Temp.
-67 Degrees to 150 Degrees F
Includes
Dome Guard
Mounting
Surface
Lens Design
Fresnel
Light Output
520,000 Candela
Rating
IP66, Marine, NEMA 4X
For Use With
Forklift, Plant Evacuation, Indoor, Outdoor, Security
Product Type
Warning Light
Audible Alarm Type
Visual
NEMA Rating
NEMA 4X
Connection Type
Mounting Style
Surface Mount
Light Intensity
520,000 cd
Light Operating Mode
Strobe
Lifespan
Includes Mounting Hardware
Mounting Hardware Included
Operating Temperature - Maximum
150 Degrees F
Control Protocol
Direct Wire
For Hazardous Location
Class I, Division 2, Class II, Division 1
Requires Base
Base Not Required
For Location
Indoor, Outdoor
Operating Current
0.600 A @ 24V DC
Lens Shape
Dome
Mounting Mechanism
3/4 in NPT
IP Rating
IP66, IP69K
Operating Temperature - Minimum
-67 Degrees F
Lens Color
Brightness Selection
Fixed Brightness
Housing Color
Black
Footprint Shape
Circle
Operating Voltage
24V DC
Description
Strobe Light, Color Clear, Lamp Type Strobe Tube, Flashes per Minute 80, Light Output 520,000 Candela, Lamp Life 10,000 hr, Lens Design Fresnel, Lens Material Glass, Housing Material Aluminum, Mounting Surface, Operating Temp. -67 Degrees to 150 Degrees F, Rating IP66, Marine, NEMA 4X, Power Source Wire, Current Drawn 0.6A DC, Width 5 1/2 in, Depth 5 1/2 in, Height 9 1/4 in, Voltage 24V DC