  • Mfr # 27XST-024G-4-MOD
  • Zoro # G4820897
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Lamp Type
Strobe Tube
Power Source
Wire
Lamp Life
10,000 hr
Lens Material
Polycarbonate
Flashes per Minute
80
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
27XST-024G-4-MOD
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
11 3/8 in
Overall Diameter
8 13/16 in
Depth
Diameter
Width
Footprint Diameter
Overall Depth
Details
Item
Strobe Light
Color
Green
Lamp Type
Strobe Tube
Power Source
Wire
Lamp Life
10,000 hr
Lens Material
Polycarbonate
Flashes per Minute
80
Housing Material
Aluminum
Standards
CSFM Approved, cUL Listed, cULus Listed, Marine Rated, UL Listed
Features
Voltage
24V DC
Green Environmental Attribute
Does Not Contain Methylene Chloride
Lens Design
Fresnel
Operating Temp.
-67 Degrees to 150 Degrees F
Current Drawn
1.90A DC
Light Output
2,000,000 Candela
Rating
IP66, Marine, NEMA 4X
Mounting
Surface
For Use With
Refinery, Mine, Chemical Plant, Security, Oil Rig
Product Type
Strobe Light
Audible Alarm Type
Visual
Connection Type
NEMA Rating
NEMA 4X
Light Source
LED
Control Protocol
Direct Wire
Lens Color
Green
Brightness Selection
Fixed Brightness
Operating Current
1.900 A @ 24V DC
Light Intensity
2,000,000 cd
Light Operating Mode
Strobe
Operating Temperature - Maximum
150 Degrees F
Footprint Shape
Circle
Mounting Style
Surface Mount
Housing Color
Black
Lens Shape
Dome
Includes Mounting Hardware
No Mounting Hardware
Requires Base
Base Not Required
Operating Temperature - Minimum
-67 Degrees F
For Hazardous Location
Class I, Division 1, Class I, Division 2, Class II, Division 1
IP Rating
IP66, IP69K
Lifespan
Operating Voltage
24V DC
Description
Strobe Light, Color Green, Lamp Type Strobe Tube, Flashes per Minute 80, Light Output 2,000,000 Candela, Lamp Life 10,000 hr, Lens Design Fresnel, Lens Material Polycarbonate, Housing Material Aluminum, Mounting Surface, Operating Temp. -67 Degrees to 150 Degrees F, Rating IP66, Marine, NEMA 4X, Power Source Wire, Current Drawn 1.90A DC, Width 8 53/64 in, Depth 8 53/64 in, Height 11 3/8 in, Voltage 24V DC