  • Mfr # G-STR-024-D-M
  • Zoro # G5578015
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Lamp Type
Xenon
Power Source
Wire
Lamp Life
10,000 hr
Lens Material
Polycarbonate
Flashes per Minute
60
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
G-STR-024-D-M
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
8 61/64 in
Depth
5 15/64 in
Width
Overall Length
Overall Width
Footprint Width
5 1/4 in
Footprint Length
5 1/4 in
Overall Depth
Details
Item
Strobe Light
Color
Magenta
Lamp Type
Xenon
Power Source
Wire
Lamp Life
10,000 hr
Lens Material
Polycarbonate
Flashes per Minute
60
Housing Material
Glass Reinforced Polyester
Standards
Features
Corrosion Resistant, M20 Entries Standard
Voltage
24V DC
Current Drawn
1.50A DC
Lens Design
Fresnel
Light Output
21 Joules
Operating Temp.
-58 Degrees to 158 Degrees F
Rating
IP66
Includes
Dome Guard
Mounting
Surface
For Use With
Security, Signaling System, Industrial, Marine, Control Panel
Product Type
Strobe Light
Connection Type
TermiN/Al Block
Audible Alarm Type
Visual
NEMA Rating
NEMA 4X
Operating Temperature - Minimum
-67 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
Mounting Style
Surface Mount
Housing Color
Black
Lens Color
Magenta
Footprint Shape
Square
Operating Current
0.830 A @ 24V DC
Control Protocol
User Operated
Light Intensity
500 cd
IP Rating
IP66, IP67, IP69K
Lifespan
Brightness Selection
Fixed Brightness
Includes Mounting Hardware
Mounting Hardware Included
For Hazardous Location
Class I, Division 2, Class II, Division 2
Lens Shape
Dome
Requires Base
Base Not Required
Light Source
Mounting Mechanism
Screw
Light Operating Mode
Strobe
Operating Voltage
24V DC
Description
Strobe Light, Color Magenta, Lamp Type Xenon, Flashes per Minute 60, Light Output 21 Joules, Lamp Life 10,000 hr, Lens Design Fresnel, Lens Material Polycarbonate, Housing Material Glass Reinforced Polyester, Mounting Surface, Operating Temp. -58 Degrees to 158 Degrees F, Rating IP66, Power Source Wire, Current Drawn 1.50A DC, Width 5 15/64 in, Depth 5 15/64 in, Height 8 61/64 in