  • Mfr # 141ST-012R
  • Zoro # G2614787
Key Features
Color
Red
Includes
Removable Strobe
Diameter
5 1/2 in
Housing Material
Polycarbonate
Flashes per Minute
80
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
141ST-012R
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
5 1/2 in
Height
5 in
Overall Depth
5 1/4 in
Overall Diameter
Footprint Diameter
Details
Item
Strobe Light
Color
Red
Includes
Removable Strobe
Housing Material
Polycarbonate
Flashes per Minute
80
Lens Material
Lamp Life
4,000 hr
Voltage
12V DC
Lens Design
Fresnel
Standards
CSA Certified, cUL Listed, cULus Listed, UL Listed
Current Drawn
0.18A
Lamp Type
Flash Tube
Light Output
100,000 Candela
Mounting
(F) 1/2 in NPT or Surface
Input Voltage
12 V DC
Rating
NEMA 3R
Application
Indoor/Outdoor
Housing Color
Black
Lens Color
Material
Lamp Life (Hours)
4,000 hr.
Operating Temp.
-31 Degrees to 150 Degrees F
Power Source
Wire
Product Type
Strobe Light
NEMA Rating
NEMA 3R
Mounting Style
Surface Mount
Footprint Shape
Circle
Operating Current
0.180 A @ 12V DC
Light Intensity
100,000 cd
Includes Mounting Hardware
No Mounting Hardware
Brightness Selection
Fixed Brightness
Control Protocol
Direct Wire
Operating Temperature - Minimum
-31 Degrees F
For Location
Indoor, Outdoor
Operating Temperature - Maximum
150 Degrees F
Lifespan
Light Operating Mode
Strobe
Lens Shape
Dome
Requires Base
Base Not Required
Operating Voltage
12V DC
Description
Strobe Light, Color Red, Lamp Type Flash Tube, Flashes per Minute 80, Light Output 100,000 Candela, Lamp Life 4,000 hr, Lens Design Fresnel, Lens Material Polycarbonate, Housing Material Polycarbonate, Mounting (F) 1/2 in NPT or Surface, Power Source Wire, Current Drawn 0.18A, Height 5 in, Voltage 12V DC