  • Mfr # LP3ML-024A
  • Zoro # G0552526
Key Features
Lamp Type
Steady Burn LED
Power Source
Wire
Lamp Life
100,000 hr
Lens Material
Polycarbonate
Height
5 13/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LP3ML-024A
Dimensions
Height
3 1/8 in
Diameter
3 5/8 in
Depth
5 7/8 in
Warning Light
Color
Amber
Lamp Type
Steady Burn LED
Power Source
Wire
Lamp Life
100,000 hr
Features
PLC Compatible, Screw-On Lens
Voltage
24V DC
Light Output
3.2 Joules
Mounting
(M) 1/2 in NPT
Includes
Gasket
Lens Design
Fresnel
Operating Temp.
-31 Degrees to 150 Degrees F
Current Drawn
0.08A DC
Product Type
NEMA 4X
Lifespan
Lens Shape
Dome
IP Rating
IP55, IP66, IP69K
Mounting Mechanism
1/2 in MNPT
Operating Current
0.150 A @ 24V DC
Lens Color
Amber
Control Protocol
Direct Wire
Light Source
LED
Operating Temperature - Maximum
150 Degrees F
Mounting Style
Flush Mount
Base Not Required
For Location
Indoor, Outdoor
Light Operating Mode
Steady
Operating Temperature - Minimum
Circle
Vibration
No Vibration
Housing Color
Black
Operating Voltage
24V DC
Description
Warning Light, Color Amber, Lamp Type Steady Burn LED, Flashes per Minute Not Applicable, Light Output 3.2 Joules, Lamp Life 100,000 hr, Lens Design Fresnel, Lens Material Polycarbonate, Housing Material Polycarbonate, Mounting (M) 1/2 in NPT, Operating Temp. -31 Degrees to 150 Degrees F, Rating IP66, NEMA 4X, Power Source Wire, Current Drawn 0.08A DC, Depth 5 7/8 in, Height 5 13/16 in, Voltage 24V DC