  • Mfr # LP3TL-024R
  • Zoro # G1473001
Key Features
Lamp Type
Steady Burn LED
Power Source
Wire
Lamp Life
100,000 hr
Lens Material
Polycarbonate
Height
5 1/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LP3TL-024R
Dimensions
Height
5 1/8 in
Overall Diameter
3 1/8 in
Diameter
3 1/8 in
Depth
Footprint Diameter
Overall Depth
5 3/32 in
Warning Light
Color
Red
Lamp Type
Steady Burn LED
Power Source
Wire
Lamp Life
100,000 hr
Features
PLC Compatible, Screw-On Lens
Voltage
24V DC
Light Output
8.2 Joules
Current Drawn
0.08A DC
Mounting
T-Mount
Includes
Gasket
Lens Design
Fresnel
Operating Temp.
-31 Degrees to 150 Degrees F
Rating
NEMA 4X
Product Type
NEMA 4X
For Location
Indoor, Outdoor
Mounting Style
IP Rating
IP55, IP66, IP69K
Requires Base
Base Not Required
Operating Temperature - Maximum
150 Degrees F
Lens Shape
Dome
Light Operating Mode
Steady
Operating Current
0.150 A @ 24V DC
Light Source
LED
Lifespan
Brightness Selection
Fixed Brightness
Vibration
No Vibration
Lens Color
Red
Direct Wire
Operating Temperature - Minimum
-31 Degrees F
Operating Voltage
24V DC
Description
Warning Light, Color Red, Lamp Type Steady Burn LED, Flashes per Minute Not Applicable, Light Output 8.2 Joules, Lamp Life 100,000 hr, Lens Design Fresnel, Lens Material Polycarbonate, Housing Material Polycarbonate, Mounting T-Mount, Operating Temp. -31 Degrees to 150 Degrees F, Rating NEMA 4X, Power Source Wire, Current Drawn 0.08A DC, Depth 5 1/8 in, Height 5 1/8 in, Voltage 24V DC