  • Mfr # CG13-150PDE
  • Zoro # G704857891
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Switch Type
Paddle
Voltage
120V
Includes
1 Guard, (1) Handle, 1 Pair of Flanges, 1 Wrench
Number of Pieces
4
Features
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CG13-150PDE
Country of Origin
Germany
Dimensions
Cord Length
13.1 ft
Spindle Thread Size
5/8 in-11
Wheel Diameter
6 in
Overall Length
15 1/2 in
Details
Item
CG13-150PDE 6" Angle Grinder
Switch Type
Paddle
Voltage
120V
Includes
Number of Pieces
4
Features
Number of Conductors
1
Tool Weight
5.7 lb
Series
CG
Brushless Motor
No
Max. Speed
9,500 RPM
Lock-On Switch
Yes
Safety Features
Adjustable Guard
Application
Brushing, Cutting, Deburring, Material Removal
Vibration Level
5.2 m/sq sec
Electrical Protection
Overload Protection
Guard Adjustment
Toolless Adjustable
Duty
Heavy Duty
Current
13 A
Dust Management
Dust Protection Grille
Lock-Off Switch
Yes
Number of Speed Settings
1
Anti-Restart Technology
Accessory Free Tool Change
Plug Type Compatibility
United States
Material Application
Steel
Housing Material
Plastick Composite
Power Source
Corded
Brake Type
Electronic
Tether Style
Not Tether Capable
Plug Type
Two-Prong
Anti-Kickback Clutch Type
Electronic
For Wheel Type
Type 1: Type 42, Type 27, uses hubs
Head Type
Standard Head
Minimum Speed
9,500 RPM
Speed Ranges
Kit Contents
(1) Bare Tool
Switch Location
Top
Case Included
No
Grip Style
Barrel Grip
Anti-Vibration Technology
Standards
CSA
Dust Sealed Switch
Switch Function
Paddle, with Lock-On
Description
The FEIN - CG13-150PDE is a 6" Angle Grinder used for industrial applications such as brushing, cutting, deburring, and material removal mainly on steel equipment. It provides a Corded Power Source with a 120V voltage and an Electrical Protection of Overload. Its motor is Non-Brushless and uses a 13 A current. The Grinder comes equipped with features such as Anti-Restart Technology, Anti-Kickback Clutch Type, and is classified as "Heavy" duty. The grinder machine comes with features like Autostop Dead Man's Switch, Electronic Overload Protection, Jam Monitoring, Powertronic Tacho Electronics, Self-Start Lock, and Soft-Start.