  • Mfr # BP40T61/2/SU/LED
  • Zoro # G906284020
/ea
Key Features
Voltage
120V AC
Watts
3.8 W
Bulb Base Type
Intermediate Screw (E17)
Bulb Shape
T6-1/2
Bulb Housing
Glass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BP40T61/2/SU/LED
Country of Origin
China
Dimensions
Bulb Dia.
7/8 in
Bulb Manufacturers Warranty Length
2 yr
Length
5 1/2 in
Overall Length
5 1/2 in
Details
Item
Compact LED Bulb
Voltage
120V AC
Watts
3.8 W
Bulb Base Type
Intermediate Screw (E17)
Bulb Shape
T6-1/2
Bulb Housing
Glass
Color Temperature
3000K
Dimmable
No
Lumens
350 lm
Rated Life
15,000 hr
Light Technology
LED
Shatter-Resistant
No
Green Certification or Other Recognition
UL Energy Efficiency Certified
Color Rendering Index
90
Light Color
White
Standards
RoHS Compliant
Indoor/Outdoor Usage
Indoor/Semi-Protected Outdoor
Bulb Operating Temp. Range
-13 Degrees F
Bulb Finish
Clear
For Use With
Refrigerator
Wattage Equivalency
40 W
CA Title 20 Compliant
Yes
Bulb Primary Application
General Purpose
Rough Service
Lumen Selectable
Incandescent Wattage Equivalency
40 W
UL 1993 Environmental Rating
Damp Location
Color Selectable
Bulb Minimum Starting Temperature
-13 Degrees F
Dimming Type
No Dimming
Dimming Method
No Dimming
Description
3.8 W,T6-1/2,Intermediate Screw (E17)