  • Mfr # OM100/930CA10K/2
  • Zoro # G8094444
Key Features
Voltage
120V AC
Watts
17.7 W
Bulb Shape
A19
Bulb Housing
Plastic
Color Temperature
3000K
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
OM100/930CA10K/2
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
4 2/3 in
Bulb Manufacturers Warranty Length
3 yr
Length
4 2/3 in
Bulb Dia.
2 3/8 in
Details
Item
Compact LED Bulb
Voltage
120V AC
Watts
17.7 W
Bulb Base Type
Medium Screw (E26)
Bulb Shape
A19
Bulb Housing
Plastic
Color Temperature
3000K
Dimmable
No
Lumens
1,600 lm
Rated Life
11,000 hr
Light Technology
LED
Indoor/Outdoor Usage
Indoor Only
High Output
No
Light Color
White
Light Distribution
Omnidirectional
Bulb Start Type
Instant
Bulb Primary Application
General Purpose
Rough Service
Bulb Designation
OM100/930CA10K/2
Bulb Beam Angle
300 Degrees
Wattage Equivalency
100W INC
For Enclosed Fixtures
Yes
Shatter-Resistant
Standards
RoHS Compliant
Bulb Finish
Frosted
Trade Number
OM100/930CA10K/2
Color Rendering Index
90
Bulb Minimum Starting Temperature
-13 Degrees F
CA Title 20 Compliant
Yes
Compliance Type
CA Title 20
Dimming Method
No Dimming
Dimming Type
No Dimming
Series
Feit Electric
Lighting Certification
Unrated
Lumen Selectable
UL 1993 Environmental Rating
Damp Location
Incandescent Wattage Equivalency
100 W