  • Mfr # IT0403P-24
  • Zoro # G0506941
/ea
Key Features
Cable Length
4 ft.
Max. Circuit Length
50 ft.
Heater Voltage
24VDC
Watts On Plastic
12
Includes
Cable with Connector
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
IT0403P-24
Dimensions
Cable Length
4 ft.
Max. Circuit Length
50 ft.
Length
Details
Item
Heating Cables
Heater Voltage
24VDC
Watts On Plastic
12
Includes
Cable with Connector
For Use With
Apparatus, Aquariums, Batteries, Biospheres, Chemicals, Equipment, Fluids, Tools
Watts per Cable @ 40F
Plug Type
Coaxial
Amps per Foot @ 40F
0.125
Standards
UL758
Watts per Foot @ 40F
3
Amps per Cable @ 40F
0.5
Features
Automatically Adjust Heat Output, Cable with Connector
Watts On Metal
Number of Conductors
2
Voltage
24 V
Amps
0.5 A
Heating Device Type
Cord
Wattage
Description
Heating Cables, Voltage 24 V, Wattage 12, Amps 0.5 A, Length 4 ft, Features Automatically Adjust Heat Output, Cable with Connector, Standards UL758