  • Mfr # IT0803-48
  • Zoro # G0506847
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cable Length
8 ft.
Max. Circuit Length
50 ft.
Heater Voltage
48VDC
For Use With
Apparatus, Aquariums, Batteries, Biospheres, Chemicals, Equipment, Fluids, Tools
Includes
Cable with Connector
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
IT0803-48
Country of Origin
United States
Dimensions
Cable Length
8 ft.
Max. Circuit Length
50 ft.
Length
Details
Item
Heating Cables
Heater Voltage
48VDC
For Use With
Includes
Cable with Connector
Amps per Cable @ 40F
0.5
Watts per Cable @ 40F
24
Standards
UL758
Watts On Plastic
24
Amps per Foot @ 40F
0.062
Number of Conductors
2
Watts On Metal
Features
Automatically Adjust Heat Output, Cable with Connector
Watts per Foot @ 40F
3
Voltage
48 V
Amps
0.5 A
Heating Device Type
Cord
Wattage
Description
Heating Cables, Voltage 48 V, Wattage 24, Amps 0.5 A, Length 8 ft, Features Automatically Adjust Heat Output, Cable with Connector, Standards UL758