  • Mfr # FK5X36X1A-M8-12
  • Zoro # G122593005
/ea
Key Features
Nominal Height
36 in
Air Filter Capacity
Standard
Nominal Filter Size
5 x 36 x 1 in
Performance Rating
MERV 8
Actual Filter Size
5 x 36 x 0.75 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FK5X36X1A-M8-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Height
36 in
Nominal Filter Size
5 x 36 x 1 in
Actual Filter Size
5 x 36 x 0.75 in
Nominal Depth
3/4 in
Nominal Width
5 in