  • Mfr # 9106050-12B
  • Zoro # G5758606
Free Shipping & Returns
Key Features
Capacity
2ml
Labware Basic Material
Glass
Includes Closure
Yes
Dia.
12mm
Closure Material
Polypropylene
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
9106050-12B
Country of Origin
United States
Dimensions
Dia.
12mm
Height
32mm
Neck Size
10-425 mm
Labware Height - English
1.25 in
Labware Screw Closure Size
8-425mm
Labware Inside Dia. - Metric
12 mm
Labware Inside Dia. - English
0.47 in
Labware Height - Metric
32 mm
Overall Height - Metric
32 mm
Body Diameter - Metric
12 mm
Inside Diameter - Metric
12 mm
Screw Closure Size
Details
Item
Vial Set
Capacity
2ml
Labware Basic Material
Glass
Includes Closure
Yes
Closure Material
Polypropylene
Sterile/Non-Sterile
Non-Sterile
Labware Clarity
Transparent
Vial Style
Chromatography
Autoclavable
No
Labware Body Color
Clear
Labware Capacity - English
0.54 oz
Labware Closure Material
Material of Construction
Borosilicate Glass
Labware Closure Liner Material
PTFE
Color
clear
Labware Body Material
Type I Borosilicate Glass
Labware Capacity - Metric
Glassware Class
A
Closure Type
Screw On
Vial Type
Chromatography
Body Color
Clarity
Transparent
Number of Vials Included
1,000
Closure Liner Material
PTFE
Body Material
Borosilicate Glass
Product Type
Vial
Capacity - English
0.54 fl oz
Closure Color
Blue
Basic Material
Capacity - Metric
Description
Vial Set, Capacity - Metric 2 mL, Capacity - English 0.54 fl oz, Body Diameter - Metric 12 mm, Product Type Vial, Vial Type Chromatography, Body Material Borosilicate Glass, Includes Closure Yes, Closure Material Polypropylene, Closure Liner Material PTFE, Screw Closure Size 8-425 mm, Neck Size 10-425 mm, Sterile/Non-Sterile Non-Sterile, Autoclavable No, Body Color Clear, Glassware Class A, Overall Height - Metric 32 mm, Number of Vials Included 1,000, Basic Material Glass