  • Mfr # XU-GRP-12CH-A3060CON-60-OAK-T-P-GG
  • Zoro # G5975815
/ea
See details
Key Features
Material
Chrome, Laminate, Particleboard, Plastic, Steel
Height
25.25
Length
86
Width
60
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
XU-GRP-12CH-A3060CON-60-OAK-T-P-GG
Country of Origin
China
Dimensions
Height
25.25
Length
86
Width
60
Details
Color
Oak
Material
Description
Prepare for a new year by incorporating these modern collaborative table sets in your classroom that are designed to encourage all students to participate in group learning. You can create unlimited combinations using various shapes and colors. With our ergonomic shell student chairs included there is no need to shop around. Practical for any class setting this school table group will last you for many years with its durable thermal fused laminate top that is scratch, stain and warp resistant. Height adjustable chrome lower legs give you the flexibility to raise or lower the table. Self-leveling nylon floor glides keep the table from wobbling and protect your floor by sliding smoothly when you need to move it. Purchase our pre-built table and chair bundle for your classroom, daycare, Sunday school or home. The plastic stack chairs with 12" seat height are ideal for preschool and kindergartners.
  • 9 Piece Flexible Learning Wave Activity Table Set with Stack Chairs
  • Activity Table Size: 60"W x 86"L x 16.25-25.25"H
  • 1" Thick Thermal Fused Laminate Top is Scratch and Stain Resistant Top
  • 16 Gauge Tubular Steel Legs adjust in 1" increments