  • Mfr # XU-A60-FLR-OAK-T-P-CAS-GG
  • Zoro # G3628517
/ea
See details
Key Features
Shape
Flower
Width
60"
Length
60"
Height
25.37"
Tabletop Material
Laminate
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
XU-A60-FLR-OAK-T-P-CAS-GG
Country of Origin
China
Dimensions
Width
60"
Length
60"
Height
25.37"
Depth
60"
Details
Item
Activity Table
Shape
Flower
Tabletop Material
Laminate
Tabletop Color
Wood Grain
Frame Color
Gray
Frame Material
Metal
Finish
Oak Laminate
Assembled/Unassembled
Unassembled
Type
Height Adjustable Short Leg Activity Table
Material
Laminate (Table Top)
Color
Oak
Surface Material
Description
Activity Table,Flower Shape,Oak,60 In.
  • Flower Shaped Activity Table
  • Shape encourages creative interaction
  • Recommended Grade Level: Preschool
  • Recommended Seating Capacity: 6 Children
  • Scratch and Stain Resistant Surface
  • 1.125" Thick Thermal Fused Oak Laminate Top
  • Black Edge Band
  • 16 Gauge Tubular Steel Legs
  • Black Powder Coated Upper Legs and Chrome Lower Legs
  • Legs Adjust in 1" Increments