  • Mfr # XU-GRP-16CH-A48-HCIRC-OAK-T-A-CAS-GG
  • Zoro # G5975130
Height
30
Length
48
Width
47.5
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
XU-GRP-16CH-A48-HCIRC-OAK-T-A-CAS-GG
Height
30
Length
48
Width
47.5
Details
Color
Oak
Description
Rearrange your classroom without breaking a sweat with this collaborative mobile table set. Group settings encourage students to interact to work towards a common goal. You can create unlimited combinations using various shapes and colors. With our ergonomic shell student chairs included there is no need to shop around. Practical for any class setting this school table group will last you for many years with its durable thermal fused laminate top that is scratch, stain and warp resistant. Height adjustable chrome lower legs give you the flexibility to raise or lower the table. Locking casters allow you to lock each caster as needed to move or lock in place. Purchase our pre-built table and chair bundle for your classroom, home, rec center, or other public gathering facilities. The plastic stack chairs with 16" seat height are ideal for middle school students.
  • 8 Piece Flexible Learning Wave Activity Table Set with Stack Chairs
  • Activity Table Size: 47.5"W x 48"L x 22-30"H
  • 1" Thick Thermal Fused Laminate Top is Scratch and Stain Resistant Top
  • 16 Gauge Tubular Steel Legs adjust in 1" increments