  • Mfr # XU-GRP-18CH-A3060CON-60-GY-T-A-CAS-GG
  • Zoro # G5975684
Height
30
Length
86
Width
60
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
XU-GRP-18CH-A3060CON-60-GY-T-A-CAS-GG
Height
30
Length
86
Width
60
Details
Color
Grey
Description
Rearrange your classroom without breaking a sweat with this collaborative mobile table set. Group settings encourage students to interact to work towards a common goal. You can create unlimited combinations using various shapes and colors. With our ergonomic shell student chairs included there is no need to shop around. Practical for any class setting this school table group will last you for many years with its durable thermal fused laminate top that is scratch, stain and warp resistant. Height adjustable chrome lower legs give you the flexibility to raise or lower the table. Locking casters allow you to lock each caster as needed to move or lock in place. Purchase our pre-built table and chair bundle for your classroom, home, rec center, or other public gathering facilities. The plastic stack chairs with 18" seat height are ideal for middle, high school and college students. You can create a collaborative workspace out of your conference room to grow work relationships by having teams meet regularly in a group setting.
  • 9 Piece Flexible Learning Wave Activity Table Set with Stack Chairs
  • Activity Table Size: 60"W x 86"L x 22-30"H
  • 1" Thick Thermal Fused Laminate Top is Scratch and Stain Resistant Top
  • 16 Gauge Tubular Steel Legs adjust in 1" increments