BC10M240AO FLEX-HONE, 0.394" (10mm) bore, 8" OAL, 240 Grit, Aluminum Oxide (AO)
  • Mfr # BC10M240AO
  • Zoro # G9929775
0.394
Grit
240
Abrasive Material
Aluminum Oxide
Overall Length
8 in
Bore dia.
10mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BC10M240AO
Overall Length
8 in
10mm
Abrasive Length
2 in
Stem Diameter
0.14 in
Compatible Bore Diameter - Maximum
10 mm
Details
Item
Standard Small Diameter BC Flexible Hone
Grit
240
Abrasive Material
Aluminum Oxide
Weight
0.06
Recommended RPM
Operating Speed - Maximum
1,200 RPM
Compatible Tool Type
CNC Machine, Drill, Drill Press
Primary Material Application
Stainless Steel
Description
Flexible Cylinder Hone, Compatible Bore Diameter - Maximum 10 mm, Compatible Firearm Caliber Not Applicable, Stem Diameter 0.14 in, Abrasive Length 2 in, Overall Length 8 in, Abrasive Material Aluminum Oxide, Grit 240, Compatible Tool Type CNC Machine, Drill, Drill Press, Operating Speed - Maximum 1,200 RPM, Primary Material Application Stainless Steel, End Marking Color Not Applicable, Stem Marking Color Not Applicable