BC11M80AO FLEX-HONE, 0.433" (11mm) bore, 8" OAL, 80 Grit, Aluminum Oxide (AO)
  • Mfr # BC11M80AO
  • Zoro # G9930159
/ea
Key Features
Abrasive Material
Aluminum Oxide
Overall Length
8 in
Abrasive Length
2 in
Operating Speed - Maximum
1,200 RPM
End Marking Color
Orange
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BC11M80AO
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
8 in
Abrasive Length
2 in
Compatible Bore Diameter - Minimum
11 mm
Stem Diameter
0.14 in
Compatible Bore Diameter - Maximum
11 mm
Details
Item
Flexible Cylinder Hone
Grit
80
Abrasive Material
Aluminum Oxide
Operating Speed - Maximum
1,200 RPM
End Marking Color
Orange
Stem Marking Color
Black
Compatible Tool Type
Brake Cylinder, Wheel Cylinder
Primary Material Application
Stainless Steel
Description
Flexible Cylinder Hone, Compatible Bore Diameter - Maximum 11 mm, Compatible Firearm Caliber Not Applicable, Stem Diameter 0.14 in, Abrasive Length 2 in, Overall Length 8 in, Abrasive Material Aluminum Oxide, Grit 80, Compatible Tool Type Brake Cylinder, Wheel Cylinder, Operating Speed - Maximum 1,200 RPM, Primary Material Application Stainless Steel, Compatible Bore Diameter - Minimum 11 mm, End Marking Color Orange, Stem Marking Color Black