BC12M800AO FLEX-HONE, 0.472" (12mm) bore, 8" OAL, 800 Grit, Aluminum Oxide (AO)
  • Mfr # BC12M800AO
  • Zoro # G9930965
Abrasive Material
Aluminum Oxide
Overall Length
8 in
Abrasive Length
2 1/2 in
Compatible Bore Diameter - Minimum
12 mm
Primary Material Application
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BC12M800AO
Overall Length
8 in
Abrasive Length
2 1/2 in
12 mm
Compatible Bore Diameter - Maximum
12 mm
Stem Diameter
0.17 in
Details
Item
Flexible Cylinder Hone
Grit
800
Abrasive Material
Aluminum Oxide
Primary Material Application
Stainless Steel
Stem Marking Color
Black
Operating Speed - Maximum
1,200 RPM
End Marking Color
Blue
Compatible Tool Type
Brake Cylinder, Wheel Cylinder
Description
Flexible Cylinder Hone, Compatible Bore Diameter - Maximum 12 mm, Compatible Firearm Caliber Not Applicable, Stem Diameter 0.17 in, Abrasive Length 2 1/2 in, Overall Length 8 in, Abrasive Material Aluminum Oxide, Grit 800, Compatible Tool Type Brake Cylinder, Wheel Cylinder, Operating Speed - Maximum 1,200 RPM, Primary Material Application Stainless Steel, Compatible Bore Diameter - Minimum 12 mm, End Marking Color Blue, Stem Marking Color Black