BC20M40AO FLEX-HONE, 0.787" (20mm) bore, 8" OAL, 40 Grit, Aluminum Oxide (AO)
  • Mfr # BC20M40AO
  • Zoro # G9932697
Abrasive Material
Aluminum Oxide
Overall Length
8 in
Abrasive Length
2 1/2 in
Compatible Bore Diameter - Maximum
20 mm
Compatible Bore Diameter - Minimum
20 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BC20M40AO
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
8 in
Abrasive Length
2 1/2 in
20 mm
20 mm
Stem Diameter
0.19 in
Details
Item
Flexible Cylinder Hone
Grit
40
Abrasive Material
Aluminum Oxide
End Marking Color
Purple
Compatible Tool Type
Brake Cylinder, Wheel Cylinder
Operating Speed - Maximum
1,000 RPM
Primary Material Application
Stainless Steel
Stem Marking Color
Black
Description
Flexible Cylinder Hone, Compatible Bore Diameter - Maximum 20 mm, Compatible Firearm Caliber Not Applicable, Stem Diameter 0.19 in, Abrasive Length 2 1/2 in, Overall Length 8 in, Abrasive Material Aluminum Oxide, Grit 40, Compatible Tool Type Brake Cylinder, Wheel Cylinder, Operating Speed - Maximum 1,000 RPM, Primary Material Application Stainless Steel, Compatible Bore Diameter - Minimum 20 mm, End Marking Color Purple, Stem Marking Color Black