  • Mfr # PRO3000F60
  • Zoro # G2153489
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
For Use With
Telephone Jacks
Primary Function
Copper Cable Tracing (Probe)
Instrument Display
None
Connector Type
RJ11
Includes
60 Hz Filter
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PRO3000F60
Country of Origin
Malaysia
Dimensions
Cable Length Display
No
Maximum Cable Length
10 mi
Details
Item
Probe
For Use With
Telephone Jacks
Primary Function
Copper Cable Tracing (Probe)
Instrument Display
None
Connector Type
RJ11
Includes
60 Hz Filter
Adapter Type
RJ11, RJ45
Special Features
(5) Different Cadence, Tones Up to 10 Miles
Calibration Certificate
Not Included
Endponit Testing
Yes
Pair Tracing
Yes
Eithernet Service Detection
No
Ethernet Service Detection
Cable Certification
Cable Speed Qualification
Wiremapping
WiFi Capability
PoE/PoE+ Detection
Tone Detection
Tone Generator
Telephone Service Detection
Distance to Fault
Endpoint Testing
Crosstalk Detection
Service Detection
Data Line Polarity Indicator
Impedance Detection
Opens/Shorts Detection
Continuity Testing
Data Safe Monitor
Waterproof
Product Type
Probe
Output Power in Tone Mode
8 dbm into 600 ohms
User interface
Volume dial || ON/OFF push button || 3. 5 mm earphone jack || Replaceable tip, Tone mode LED || Slide switch selects Continuity or Tone Mode || Push button switch selects SOLID, ALT or OFF || Continuity/Polarity LED
Battery
9V alkaline
Temperature
Operating: -20° C to 60° C, Storage: -40° C to 70° C
Over Voltage Protection
60 Vdc in Toner/Polarity Mode
Output Voltage Level in Continuity Mode
8 Vdc with fresh battery
Alternating Frequency
1000/1500 Hz nominal
Solid Frequency
1000 Hz nominal
Minimum Operating Temperature
-4 Degrees F
Wire Mapping Detections
Opens, Shorts
Alert Type
Light
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Display Screen Type
LED
Data Logger
Port Number Display
Includes Batteries
Battery Chemistry
Alkaline
Testing Functions
Tone Detection
Adapters Included
Operating Voltage
60V DC
Voltage
60V DC
Description
Probe, Testing Functions Tone Detection, Adapters Included RJ11, Connector Type RJ11, Data Safe Monitor No, Display Screen Type LED, For Use With Telephone Jacks, Includes 60 Hz Filter, Maximum Cable Length 10 mi, Wire Mapping Detections Opens, Shorts, Alert Type Light, Port Number Display No, Waterproof No, Product Type Probe, Operating Voltage 60V DC, Calibration Certificate Not Included, Data Logger No, Battery Chemistry Alkaline