  • Zoro # G102595876
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Sampling Rate
10.24 kHz
Phase
3
Includes
Crosslink Ethernet Cable for Direct PC Connection, Ethernet Cable for Network Connection, Main Cable, (4) Current Probes (Dual-Range Flexible Current Probes 1000 A/200 A AC), (4) Voltage Probes (600 V for INTL Set, 1000 V for US Set), Carrying Bag, GPS Time Sync Receiver, Input-Channels (4 Currents/4 Voltages or 8 Voltages), Internal Flash-Memory 2 GB, PQ Analyze Software on CD-ROM
Max. Watts
35 W
Kit Current Capability
1,000 A, 200 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FLUKE-1760 US
Zoro #
G102595876
UPC #
Country of Origin
Germany
Details
Item
Power Quality Recorder
Sampling Rate
10.24 kHz
Phase
3
Includes
Max. Watts
35 W
Kit Current Capability
1,000 A, 200 A
Data Logger
Yes
CAT Safety Rating
Not Rated
Maximum AC Current Measured
1,000 A
Maximum Wattage
35 W
Description
Power Quality Recorder, CAT Safety Rating Not Rated, Data Logger Yes, Includes Crosslink Ethernet Cable for Direct PC Connection, Ethernet Cable for Network Connection, Main Cable, (4) Current Probes (Dual-Range Flexible Current Probes 1000 A/200 A AC), (4) Voltage Probes (600 V for INTL Set, 1000 V for US Set), Carrying Bag, GPS Time Sync Receiver, Input-Channels (4 Currents/4 Voltages or 8 Voltages), Internal Flash-Memory 2 GB, PQ Analyze Software on CD-ROM, Maximum AC Current Measured 1,000 A