  • Mfr # GDSB-100-BSF-LUD-65
  • Zoro # G211745209
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Caster Sub-Type
Swivel
Wheel/Tread Material
Polyurethane
Caster Brake Type
Swivel With Brake
Wheel Dia.
100 mm
Wheel Width
30 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GDSB-100-BSF-LUD-65
Country of Origin
Korea, Republic of
Dimensions
Wheel Dia.
100 mm
Wheel Width
30 mm
Mounting Height
171 mm
Mounting Plate Size
3.94 in x 3.35 in
Mounting Bolt Dia.
9 mm
Details
Item
Plate Caster
Caster Sub-Type
Swivel
Wheel/Tread Material
Polyurethane
Caster Brake Type
Swivel With Brake
Load Rating
220 lb
Caster Mounting Type
Plate
Wheel Bearing Type
Ball
Wheel Hardness Rating
90 Shore A
Number of Mounting Holes
4
Caster Frame Material
Aluminum
Number of Wheels
1
Inside Bolt Hole Spacing
3.15 in x 2.36 in or 2.99 in x 2.17 in
Features
Includes
Brake
Wheel/Tread Hardness Rating
Firm
Standards
RoHS Compliant
Operating Temperature Range
14 Degrees to 194 Degrees F
Swivel Raceway Type
Double Ball
Frame Color
Blue
Wheel Core Material
Aluminum
Brake Location
Face
Load Capacity - Maximum
220 lb
Caster Features
Shock-Absorbing
Description
Swivel, Plate Caster, Load Rating 220 lb, Wheel Dia. 100 mm, Wheel Width 30 mm, Wheel/Tread Material Polyurethane, Wheel Core Material Aluminum, Number of Wheels 1, Caster Brake Type Swivel With Brake