  • Mfr # PL-125-ASF-LUD
  • Zoro # G811745296
/ea
Key Features
System of Measurement
Metric
Wheel/Tread Material
Polyurethane
Caster Brake Type
No Brake
Wheel Width
30 mm
Mounting Height
162 1/2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PL-125-ASF-LUD
Country of Origin
Korea, Republic of
Dimensions
Wheel Dia.
125 mm
Wheel Width
30 mm
Mounting Height
162 1/2 mm
Mounting Plate Size
3.74 in x 2.52 in
Mounting Bolt Dia.
9 mm
Details
Item
Plate Caster
Caster Sub-Type
Swivel
System of Measurement
Metric
Wheel/Tread Material
Polyurethane
Caster Brake Type
No Brake
Load Rating
264 lb
Caster Mounting Type
Plate
Wheel Bearing Type
Ball
Wheel Hardness Rating
90 Shore A
Number of Mounting Holes
4
Caster Frame Material
Steel
Number of Wheels
1
Inside Bolt Hole Spacing
3.07 in x 1.77 in or 2.83 in x 1.77 in
Features
Bolted Wheel Axle Structure
Wheel/Tread Hardness Rating
Firm
Standards
RoHS Compliant
Swivel Raceway Type
Precision Ball
Operating Temperature Range
14 Degrees to 194 Degrees F
Wheel Core Material
Aluminum
Load Capacity - Maximum
264 lb
Description
Swivel, Plate Caster, Load Rating 264 lb, Wheel Dia. 125 mm, Wheel Width 30 mm, Wheel/Tread Material Polyurethane, Wheel Core Material Aluminum, Number of Wheels 1, Caster Brake Type No Brake