  • Mfr # FBFTBHSCAPS103212P100
  • Zoro # G0255748
Key Features
Button Head
Hex Drive
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
NL-19
Drive Size
5/32 in
Tensile Strength
100,000 psi
Standards
ASME B18.3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FBFTBHSCAPS103212P100
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Thread Size
#10-32
Screw Length
1/2 in
Drive Size
5/32 in
Head Height
0.062 in
Thread Length
1/2 in
Min. Thread Length
Minimum Thread Length
Head Diameter
0.312 in
Length
Head Dia.
0.3125 in
Dia./Thread Size
#10-32
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
NL-19
Head Type
Button
Drive Type
Hex
Tensile Strength
100,000 psi
Standards
ASME B18.3
System of Measurement
Inch
Temp. Range
250 Degrees F
Thread Style
Fully Threaded
Fastener Thread Type
UNF (Fine)
Self-Locking Element
No
Rockwell Hardness
B80 to C32
Thread Direction
Right Hand
Thread Type
Fine
Dimensional Standards
Material Grade/Class
18-8
Material Quality Standards
ASTM F879
Pack Size
Small Pack
Maximum Temperature
250 Degrees F
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Fastener Industry Standards
ASME B18.3, ASTM F879
Min. Tensile Strength
100,000 psi
Basic Material
Stainless Steel
Fastener Finish
Advanced Corrosion Resistance
Material Grade
18-8
Screw Head Type
Button
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Button, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 5/32 in, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish NL-19, Thread Size #10-32, Minimum Thread Length 1/2 in, Fastener Length 1/2 in, Head Height 0.062 in, Head Diameter 0.312 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable