  • Mfr # FBMSHCAPS101530P10
  • Zoro # G0551078
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M10-1.50
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
NL-19
Drive Size
8 mm
Tensile Strength
101,500 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
FBMSHCAPS101530P10
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Thread Size
M10-1.50
Screw Length
30 mm
Drive Size
8 mm
Thread Length
30 mm
Head Height
10 mm
Min. Thread Length
30 mm
Head Diameter
16 mm
Minimum Thread Length
30 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
16 mm
Length
30 mm
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
NL-19
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
101,500 psi
Standards
DIN 912
System of Measurement
Metric
Self-Locking Element
No
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Thread Direction
Right Hand
Thread Style
Fully Threaded
Rockwell Hardness
C39 to C44
Thread Type
Coarse
Thread Pitch
1.5 mm
Material Grade/Class
18-8
Dimensional Standards
DIN 912
Pack Size
Small Pack
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Screw Head Type
Cylindrical
Material Grade
18-8
Basic Material
Stainless Steel
Fastener Finish
Advanced Corrosion Resistance
Min. Tensile Strength
101,500 psi
Fastener Industry Standards
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 8 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish NL-19, Thread Size M10-1.5, Minimum Thread Length 30 mm, Fastener Length 30 mm, Head Height 10 mm, Head Diameter 16 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable