  • Mfr # 223-60-THA-208V
  • Zoro # G5521897
Key Features
Voltage
208V AC
Phase
1 or 3
Housing Material
Aluminum
Element Type
Quartz Lamp
Radiant Efficiency
96 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
223-60-THA-208V
Country of Origin
United States
Dimensions
Grille Width
18 3/4 in
Overall Depth
11 in
Overall Length
24 in
Grille Height
16 1/2 in
Overall Width
Overall Dimensions - L x W x D
24 in x 21-1/2 in x 11 in
Grille Depth
1/8 in
Details
Voltage
208V AC
Phase
1 or 3
Housing Material
Aluminum
Element Type
Quartz Lamp
Item
Electric Infrared Heater
Radiant Efficiency
96 %
Number of Lamps
3
Infrared Electromagnetic Wave Type
Short Wave
Standards
ETL Listed for US & Canada
Beam Pattern
60 Degrees
Includes
(6) High Temperature Leads, 3 in Spacer Brackets, Elements, Guard
Heating Method
Radiant
Voltage, Phase
208V AC, 1 or 3-phase
Mobility
Stationary
Wattage Output
4800W
Frequency
50/60Hz
For Use Outdoors
Indoor/Outdoor
Grille Material
Stainless Steel
NEMA Plug Configuration
Hardwired
Brightness
38,400 lm
Housing Material, Housing Color
Aluminum, Silver
Amperage
13.3A/23.1A
Max. Operating Temp.
Varies, based on distance from target & mounting height
Housing Finish
Nickel-Gray
Reflector Material
Aluminum, Gold Anodized
Heater Mounting Position
Horizontal Burn
Heating Capacity
16,832 BtuH
Housing Color
Silver
Electrical Connection
Hardwired
For Use Indoors/Outdoors
Indoor/Outdoor
Description
Electric Infrared Heater, Overall Length 24 in, Overall Width 21 1/2 in, Overall Depth 11 in, Phase 1 or 3, Voltage 208V AC, Wattage Output 4800W, Beam Pattern 60 Degrees , Element Type Quartz Lamp, Housing Color Silver, Housing Material Aluminum, Mounting Type Recessed, Surface, Suspended, Grille Depth 1/8 in, Grille Height 16 1/2 in, Grille Width 18 3/4 in, Grille Material Stainless Steel, Heating Capacity 16,832 BtuH, Heating Method Radiant, Housing Finish Nickel-Gray