  • Zoro # G304853187
/ea
Key Features
Voltage
230/460V AC
Inlet Size
127 mm
Outlet Size
192 mm
Overall Length
475 mm
Overall Height
24.2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
FDC-030A-7W
Zoro #
G304853187
UPC #
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Inlet Size
127 mm
Outlet Size
192 mm
Overall Length
475 mm
Overall Height
24.2 in
Overall Depth
18.7 in
Overall Width
24.4 in
Details
Item
High Flow Direct Drive Blower
Voltage
230/460V AC
Phase
Three
Thermal Protection
Not Available
Standards
UL and CE Recognized
Housing Material
Aluminum
Sound Level
92 dB
Outlet Type
Flange
Duty Cycle
Continuous
Current Rating
9.8/4.9 A
Output Power @ 50 Hz
Not Available
Current Rating @ 50 Hz
9.4 A; 4.7 A
Wattage
2.2 kW
Series
FDC
Maximum Operating Pressure
13 in wc
Maximum Flow Rate
1,111.8 cfm
Maximum Flow Rate @ 50Hz
Maximum Flow Rate Vacuum
Noise Level
96 dBA
Output Power
3 hp
Weight
80 lb
Maximum Air Temperature Rise
Inlet Type
Flange
Maximum Speed
3,600 RPM
Enclosure Type
Totally Enclosed
Outlet Gender
Enclosure Rating
Maximum Vacuum
Maximum Ambient Temperature
Voltage @ 50 Hz
240V AC
Inlet Gender
Frequency
60 Hz
Description
High Flow Direct Drive Blower, Phase Three, Output Power 3 hp, Maximum Operating Pressure 13 in wc, Maximum Flow Rate 1,111.8 cfm, Maximum Vacuum Not Available, Voltage 230/460V AC, Inlet Size 127 mm, Inlet Type Flange, Inlet Gender Not Available, Outlet Size 192 mm, Outlet Type Flange, Outlet Gender Not Available, Current Rating 9.8/4.9 A, Frequency 60 Hz, Housing Material Aluminum