  • Mfr # RIBTE24P
  • Zoro # G3226312
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Coil Volts
24VAC/DC, 120VAC
Height
1.8
Dimensions
4.00" x 4.00" x 1.80" with .50" NPT Nipple
Width
4
Operating Temperature
-30 to 140° F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
RIBTE24P
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
1.8
Width
4
Details
Coil Volts
24VAC/DC, 120VAC
Item
Enclosed Rly,Hi/Low Sep,20A,24VAC/DC,120
Operating Temperature
-30 to 140° F
Housing Rating
UL Accepted for Use in Plenum, NEMA 1
Power Input
24 Vac/dc, 50-60 Hz
Contact Ratings
20 Amp Resistive @ 300 Vac 20 Amp Resistive @ 28 Vdc 15 Amp Resistive @ 600 Vac 20 Amp Ballast @ 277-480 Vac Not rated for Electronic Ballast 770 VA Pilot Duty @ 120 Vac 1158 VA Pilot Duty @ 240 Vac 1110 VA Pilot Duty @ 277 Vac 1640 VA Pilot Duty @ 480 Vac 3 HP @ 480-600 Vac 2 HP @ 240-277 Vac 1 HP @ 120 Vac
No. of Relays & Contact Type
One (1) DPDT Continuous Duty Coil
Gold Flash
Yes
Expected Relay Life
10 million cycles minimum mechanical
Humidity Range
5 to 95% (noncondensing)
Control Input
5-25 Vac/dc, 50-60 Hz
Relay Status
LED On - Activated
Wires
16", 600V Rated
Operate Time
18ms
Power Input Ratings
110 mA @ 20 Vac 138 mA @ 24 Vac 55 mA @ 20 Vdc 55 mA @ 24 Vdc 77 mA @ 30 Vdc
Control Input Ratings
.4 mA @ 5 Vdc .9 mA @ 10 Vdc 1 mA @ 12 Vdc 2 mA @ 24 Vdc 3 mA @ 24 Vac (Non Polarized)
Approvals
UL Listed, UL916, C-UL,CE
Override Switch
No
Description
Low Input/Optoisolated Relay, 20 Amp DPDT, 24 Vac/dc Power Input, 5-25 Vac/dc Control Input, Hi/Lo Voltage Separation, NEMA 1 Housing