Functional Devices-Rib Track Mount Relay, 15A, SPST RIBMNH1SM-250
Track Mount Relay, 15A, SPST (Discontinued)
  • Mfr # RIBMNH1SM-250
  • Zoro # G3225728
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RIBMNH1SM-250
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimensions
3.38"H x 2.75"W x 1.38"D1/1.88"D2
Details
Item
Track Mount Relay,15A,SPST,12VAC/DC
Gold Flash
Yes
Approvals
UL Listed, UL916, UL864, C-UL California State Fire Marshal, CE
Expected Relay Life
10 million cycles minimum mechanical
Override Switch
Yes (with Monitor)
Contact Ratings
15 Amp Resistive @ 125 Vac 10 Amp Resistive @ 250 Vac 345 VA Pilot Duty @ 120/240 Vac (N/O) 211 VA Pilot Duty @ 120/240 Vac (N/C) 1/3 HP @ 120-240 Vac (N/O) 1/6 HP @ 120-240 Vac (N/C)
Track Mount
2.750"
Operate Time
20ms
Relay Status
LED On - Activated
Coil Current
33 mA @ 10 Vac 35 mA @ 12 Vac 46 mA @ 24 Vac 55 mA @ 30 Vac 39 mA @ 208-277 Vac (RIBMNH1SM-250) 13 mA @ 10 Vdc 15 mA @ 12 Vdc 18 mA @ 24 Vdc 20 mA @ 30 Vdc
No. of Relays & Contact Type
One (1) SPST Continuous Duty Coil
Coil Voltage Input
10-30 Vac/dc ; 208-277 Vac ; 50-60 Hz (RIBMNH1SM-250) Drop Out - 2.1 Vac / 2.8 Vdc Pull In - 9 Vac / 10 Vdc
Humidity Range
5 to 95% (noncondensing)
Operating Temperature
-30 to 140° F
Description
Pilot Relay, 15 Amp SPST + Override + Monitor, 10-30 Vac/dc/208-277 Vac Coil, 2.75" Track Mount