  • Mfr # RIB01P30-S
  • Zoro # G3224529
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Width
4
Dimensions
A and G size enclosures: 2.3" H x 3.2" W x 1.8" D (5.84 x 8.13 x 4.57 cm), B size enclosures: 4" H x 4" W x 1.8" D (10.16 x 10.16 x 4.57 cm)
Height
1.8
Contact Rating
30A
Type
Plastic Box
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RIB01P30-S
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
4
Height
1.8
Wire Length
16" (40.6 cm)
Details
Item
Enclosed Relay,30A,DPST-N/O
Contact Rating
30A
Type
Plastic Box
LCD
Surface
Accessory
Gold Flash
Frequency
50/60 Hz
Life Rating
10 million cycles minimum mechanical
Relay Status
LED, ON - relay activated
Operating Humidity
5% to 95% non-condensing
Feature
LED
Approvals
UL listed, UL 916 Energy Management, UL 864 Fire, cUL listed, CSFM, UL File S7312
Operating Temperature
-30° to 140°F(-34° to 60°C)
Mount
Override Switch Mount
Housing Rating
NEMA 1
Coil Voltage
120 VAC