  • Mfr # RIBM2401D
  • Zoro # G3225183
/ea
Key Features
Color
Green
Voltage
24 Vac/dc 120 Vac
Application
MT4
Relay Status
LED, ON - relay activated
Contact Type
1-DPDT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RIBM2401D
Country of Origin
United States
Details
Item
Trk Mnt Relay,10A,DPDT,24VAC/DC,120VAC
Color
Green
Voltage
24 Vac/dc 120 Vac
Application
MT4
Relay Status
LED, ON - relay activated
Contact Type
1-DPDT
Contact Rating
10A
Type
Modular Panel
Feature
LED
Approvals
UL 916 Energy Management, UL 864 Fire, CSFM, UL File #E68805, CE
Mounting Type
DIN Rail, Surface Mount
Frequency
50/60 Hz
Operating Temperature
-30° to 140°F (-34° to 60°C)
LCD
Track
Life Rating
10 million cycles minimum mechanical
Operating Humidity
5% to 95% non-condensing
Coil Voltage
24 VAC, 24 VDC, 120 VAC
Description
Pilot Relay, 10 Amp DPDT, 24 Vac/dc/120 Vac Coil, 4.00" Track Mount