  • Zoro # G311461023
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Saw Dia.
114 mm
Tooth Material
Bi-Metal
Teeth per Inch
4/6/2024
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G311461023
UPC #
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Saw Dia.
114 mm
Details
Tooth Material
Bi-Metal
Teeth per Inch
4/6/2024
Item
Hole Saw
Description
114 mm Bi-Metal Hole Saw, Max Depth of Cut: 38 mm. Version: Robust unbreakable construction with variable toothing on flexible special steel body bimetal. The reinforced stiff base is equipped with thread and drive pin holes from Dia 32 mm for secure mounting on the arbor. The high quality of the HSS teeth- the teeth geometry and the tight manufacturing tolerances guarantee the best cutting performance and tool life. - Vario toothing 4/6 tpi for low vibration. - Maximum depth of cut for all sizes 38 mm. - Precision ground teeth - very quick sawing and clean cut edges. Application: On pillar drills- lathes or hand-held power drills at the appropriate speed. For cutting circular holes from thin-walled to thick-walled material with a flat or convex workpiece surface. Suitable for all materials such as steel- stainless steel- brass- copper- cast iron- light metal- wood- plasterboard and plastic panels etc. Use of lubricant will give increased tool life metals. Recommendation: The use of cutting oil extends the service life and permits more rapid progress through the material. Note: Arbors and hole saws are compatible with all commercially available bi-metal hole saws apart from Bosch SDS. TPI: 4 / 6 recommended speed steel: 75 min-1 recommended speed INOX: 35 min-1 recommended speed Aluminum: 105 min-1